Міжнародний день музеїв – не тільки професійне свято музейників, а усієї культурної спільноти

Зі святом, дорогі музеєтворці та музеєлюбці! Ви найкращі з людей, позаяк ви – з породи небайдужих! Ви ті, кого зазвичай називають хранителями минулого, лицарями пам’яті, та насправді ви – ТВОРЦІ МАЙБУТНЬОГО.

18.05.2025
Міжнародний день музеїв – не тільки професійне свято музейників, а усієї культурної спільноти

Своєю щоденною невпинною працею ви перетворюєте речі на цінності, слова на ідеї, а предмети на сенси.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ МУЗЕЇВ – не тільки професійне свято музейників, а усієї культурної спільноти: відвідувачів, дослідників, партнерів, спонсорів, меценатів, органів управління… Врешті, держави в цілому.

Адже розвинута музейна справа – КРИТЕРІЙ ЗРІЛОСТІ, самобутності й спроможності держави як такої. Держави квітнуть лише там, де в розквіті музеї, і навпаки: занепад музеїв – тривожний симптом занепаду державності…

Усім нам: тим, хто в музеях і тим, хто поза, – важливо усвідомити, що музеї – це не тільки скарбниці минулого, а форуми сучасних ідей і ЛАБОРАТОРІЇ МАЙБУТНЬОГО.

СУЧАСНИЙ МУЗЕЙ – це не лише сховище культурної спадщини, а передусім інструмент національної ПОЛІТИКИ ПАМ’ЯТІ й конструювання ІДЕНТИЧНОСТІ.

Ефективність цього інструменту передусім залежить від того, які руки й голови його застосовують. І це мають бути міцні й умілі руки, ясні й мудрі голови. І гарячі серця, повні любові до справжнього і непроминального: тих цінностей, які не звітріють від часу на розпуттях велелюдних, а лише дорожчають з плином історії.

Саме тому музеї мають змінюватися разом із суспільством і бути в авангарді цих змін, а не пасти задніх і спочивати десь на узбіччі.

«Тихий», пасивний та інертний музей, музей без відвідувачів та дослідників-науковців, без дитячого гамору і несподіваних та іноді провокативних підлітково-молодечих запитань, без людей з інвалідністю і тих, що потребують реабілітації через мистецтво, – це мертвий музей, нікому не потрібна «реліктова» інституція, яка не має шансів на майбутнє.

Сучасний музей має бути суб’єктним і проактивним. Відкритим і динамічним. Чесним і критичним. Командним і креативним.

Адже музей – це засадничо командна гра. Якщо хочете, футбол, а не шахи.

Сила музею – це СИЛА КОМАНДИ. У музей не грають наодинці. І кожен успіх музею – це завжди успіх команди. Тому, на моє переконання, саме КОМАНДНЕ ЛІДЕРСТВО (а не лише індивідуальне) – ключ до успіху музеїв. Яким би проактивним, креативним і навіть геніальним не був директор, самотужки він не створить такий самий успішний музей: для великої справи потрібна така ж проактивна, креативна й геніальна команда!

Тому й історія музеїв – це не історія директорів, а історія музейних команд, ІСТОРІЯ ЛЮДЕЙ.

Я завжди кажу, що найбільша проблема музеїв – не гроші, а люди. Мотивовані, освічені й творчі люди з сучасним критичним мисленням, відкриті до змін та нових досвідів, готові до наполегливої (спів)праці та експериментів.

СУЧАСНИЙ МУЗЕЙНИК/-ЦЯ – не стереотипний суворий «наглядач» чи вкритий столітнім пилом «кустос-архіваріус», що світа Божого не бачить зі свого тихого куточка, а творець позитивних змін й активний комунікатор. Він активний член суспільства й агент змін, а не сторонній спостерігач і тим паче не жертва обставин, забута Богом і людьми.

ЛЮДИ народжують ідеї, ІДЕЇ втілюються в проєктах, ПРОЄКТИ здобувають РЕСУРСИ (зокрема й фінансові). Одначе якщо в музеї не буде «правильних», себто професійних, креативних і мотивованих людей, то його не врятують ніякі гроші – як і ніякі «реформи», замислені й спущені «згори».

Не чиновники й не органи управління – головні творці музейних змін, а самі музеї, тобто самі музейники/-ці. І доки вони цього не усвідомлять, будь-яким змінам – гріш ціна…

А під лежачий камінь вода не тече…

CHANGE OR DIE – гасло, яке стосується музеїв тою ж мірою, що й суспільства загалом. Особливо буремної воєнної пори, коли музеї в зоні найвищого ризику, коли вони стають мішенями ворожої зброї, та водночас – територіями свободи та суб’єктами формування національної й культурної ідентичності.

Тому лише ті музеї, які активно й цілеспрямовано рухаються до усвідомленої МЕТИ, мають шанс на майбутнє.

Тож важливо, щоб у самих музейників, у музеїв як професійних та інтелектуальних спільнот була чітка ВІЗІЯ цього майбутнього й ДОРОЖНЯ КАРТА маршруту до нього.

Та насамперед – ясне усвідомлення своєї високої й шляхетної МІСІЇ: творити майбутнє,
(пере)осмислюючи минуле, з перспективи мінливого сьогодення.

…Зазвичай, коли говорять про музеї, використовують красиву метафору «мандрівка в минуле». Це справді так: музеї дають унікальну можливість поринути в минувшину, заглибитися в історію, упорядкувати архіви пам’яті…

Та МУЗЕЙ ЯК МАШИНА ЧАСУ працює і в інший бік: музеї іноді випереджають час і зазирають у майбутнє на підставі історичного досвіду й наукового прогнозування. І це не просто метафора. Це просто правда.

УКРАЇНА МАЙБУТНЬОГО неможлива без сучасних музеїв, українських за духом і змістом, а не лише за назвою, адресою і «пропискою». І серед музейної мережі, на моє переконання, сьогодні не має бути жодного, фінансованого державою чи місцевою владою, який не працює на українську ідею й УКРАЇНСЬКУ ПЕРЕМОГУ.

Бо українська національна ідея вже сьогодні живе і кується в українських музеях.

Дякую команді Дому Франка Дім Франка – Franko House, з якою щодня творимо майбутнє разом. І кожен день для нас – то день музеїв!

Відео про роботу українських музейників в умовах війни, яке команда Дім Франка презентувала на міжанродному музейному форумі

Богдан Тихолоз, директор Дому Франка

Джерело

Коментарі

17:01
Таємниці фотографії: музей, що зберігає спадщину
Гуляючи старовинними вулицями Львова, проходячи історичні площі та квартали, у самому центрі ви можете завітати у Львівський фотомузей. Це одне з найцікавіших місць для тих, хто цікавиться історією фотографії. Це місце, яке зберігає багатий мистецький спадок.
09:47
Львівʼянин може втратити високу посаду у футболі
УЕФА відкрив справу проти віце-президента Української асоціації футболу Олександра Шевченка, який є мешканцем Львова, і головою обласної футбольної асоціації.
09:01
“На службі” у проросійських депутаток й аферистів?
ТСК, яку очолюють депутатки Юлія Яцик та Анна Скороход, спершу спричинились до відкриття кримінального провадження проти курсанта Академії Сагайдачного, а згодом на темі його звільнення влаштували дискредитаційну кампанію проти навчального закладу.
11:37
Для облаштування пункту пропуску «Краківець» на Львівщині виділили 2 млн грн
Кошти будуть спрямовані на матеріально-технічне забезпечення Львівської митниці для покращення соціальної інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Краківець».
OSZAR »