Найбільший проєкт реалізовуватиме компанія одного з ключових гравців українського ринку альтернативної енергетики Elementum Energy, що має американське коріння, повідомляє Zaxid.net.
Дві споріднені компанії – ТОВ «Вітропарк Західний-Р» та «Вітропарк Західний-Л», мають намір побудувати величезний вітровий парк між Львівською, Рівненською та Тернопільською областями.
«Вітропарк Західний-Р» планує запустити до 40 сучасних вітроенергетичних установок. Їх встановлюватимуть у сільській місцевості на території Бродівської та Підкамінської громад Золочівського району Львівської області, Почаївської та Лопушненської громад Кременецького району Тернопільської області, а також Радивилівської територіальної громади Дубенського району Рівненської області.
Згідно з даними платформи YouControl, «Вітропарк Західний-Р» має у користуванні 75 земельних ділянок. У звіті про оцінку на довкілля вказано, що ВЕС із допоміжною інфраструктурою планується звести на понад 60 ділянках. Для скидання потужності з вітрової станції у об’єднану енергосистему заплановане будівництво підстанції 330/35 кВ «Дружба». Загальна потужність ВЕС передбачається на рівні 200 МВт.
«Вітропарк Західний-Л» має намір розгорнути діяльність на території Підкамінської та Бродівської громад Львівщини, там планується встановити до 20 вітряків потужністю до 7,8 МВт. А також Радивилівської громади Дубенського району Рівненської області, де заплановане зведення щонайбільше 19 вітряків. Компанія розпоряджається 31 земельною ділянкою у двох областях.
Що і коли будуватимуть
Наприкінці грудня 2024 року найбільший виробник зеленої енергії в Україні, компанія Elementum Energy, анонсувала будівництво вітроелектростанції потужністю 200 МВт. ВЕС із робочою назвою «Вітропарк Західний» запланували звести на перетині Львівської, Тернопільської та Рівненської областей. Тоді повідомляли, що проєкт має запрацювати в середині 2026 року, а на повну потужність вийде в 2027-му. Старт будівництва був запланований на кінець 2025 року.
Вартість станції оцінювали у 300 млн євро, 60% яких Elementum Energy планує профінансувати кредитами. Це один із найдорожчих енергетичних проєктів в Україні під час війни, наголошував «Forbes Україна».
Проєкт електростанції компанія купила у девелопера Maxima Development Group, розповідала раніше генеральна директорка Elementum Energy Ольга Рибачук.
Elementum Energy належить міжнародному фонду VR Capital громадянина США Річарда Дейтса. В Україні компанії належать СЕС і ВЕС зі встановленою потужністю 636 МВт. З 2017-го інвестиції Дейтса в українську енергетику становлять понад 500 млн євро.
Щодо другого проєкту, то публічної інформації про терміни побудови і його вартість наразі немає. Також не відомо, хто саме втілюватиме його в життя.
Згідно з даними YouControl, ТОВ «Вітропарк Західний-Р» належить двом компаніям: британській «Елементум Юкрейн Лімітед» (98%) та АТ «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «МДГ» (2%). Бенефіціарним власником ТОВ вказаний Річард Дейтс. Власниками фонду МДГ (найімовірніше розшифровується як Maxima Development Group), є тернополяни Володимир Кришталовський та Олександр Поважний.
Першого у тернопільських ЗМІ називають (тут , тут і тут) представником родинної бізнес-групи Кришталовських під назвою «Максима», що наближена до міського голови Тернополя Сергія Надала. Компанії родини займаються не лише альтернативною енергетикою, але й будівництвом, видобуванням гіпсу та інших промислових копалин, електромонтажними роботами тощо. Поважний є підприємцем, що займається зеленою енергетикою та надає послуги вантажного транспортування. 2023 року він захистив магістерську у Тернопільському національному технічному університеті на тему «Забезпечення роботи вітрової електростанції в електричній мережі Західної енергосистеми».
ТОВ «Вітропарк Західний-Л» володіють порівну Володимир Кришталовський та Олександр Поважний через фонд МДГ. «Вітропарк Західний-Р» та «Вітропарк Західний-Л» мають спільного представника у топ-менедженті, це тернопільський адвокат Сергій Мацьків. Він також є керівником у багатьох компаніях зеленого напрямку Кришталовських.
Вітровий парк у західних районах Львівщини – це один з кількох масштабних проєктів ВЕС в області, реалізацію яких запланували у найближчі кілька років. Компанія з іноземними інвестиціями «Юрокейп Юкрейн Львів» має намір збудувати вітрову електростанцію потужністю 100 МВт у сільській місцевості між Городком та Яворовом. Запустити її планують наприкінці 2027-го або у першому півріччі 2028-го.
Окрім того, у Яворівському та Самбірському районах хочуть збудувати вітровий парк загальною потужністю до 150 МВт. Про намір реалізувати цей проєкт заявили кілька компаній з групи ТКС львівсько-трускавецької бізнесової родини Торських. Однак наразі невідомо, чи справдиться цей намір, адже аналогічний проєкт вітрового парку на Волині підприємець Іван Торський продав новим власникам – холдингу OKKO.
Як розповів ZAXID.NET очільник відділу інвестиційної політики департаменту економічної політики Львівської ОВА Назарій Міндзяк, Львівщина є привабливою для «зелених» вітрових проєктів через віддаленість від зони бойових дій, сприятливі погодні умови тощо. За його словами, вітроенергетика в області розвивається із 2016 року, тому поява нових гравців є передбачуваною.
«Щодо проєктів у Яворівському та Самбірському районах, то процес підготовки до їхнього будівництва розпочатий вже давно, кілька років тому. Просто наразі інформація дійшла до оприлюднення. Так само, як й проєкт на Золочівщині», – зазначив він.
За його словами, збільшення кількості вітрових станцій матиме позитивний вплив.
«Враховуючи війну та ситуацію в енергетиці, будівництво альтернативних джерел є вкрай актуальним», – наголосив Назарій Міндзяк та додав, що місцеві громади також отримають зиск від ВЕС, оскільки їхні компанії-власники зареєстровані у тій місцевості, де планують будувати, відповідно сплачуватимуть податки там.
Коментарі